Breadcrumbs


 

Kapliczki przydrożne są nieodłącznym elementem krajobrazu nie tylko w Polsce, ale każdego katolickiego kraju. Różnorodność architektoniczna stanowi odbicie regionalnej kultury i tradycji. Powody stawiania ich bywały różne: dziękczynne, błagalne, pokutne; zawsze odzwierciedlały silne, godziwe emocje.

 

W naszej gminie zachowało się sporo kapliczek tzw. Poniemieckich, zarówno przydrożnych jak i przydomowych. Klimat ostatnich lat bardziej im sprzyja-są w większości konserwowane przez mieszkańców.

 

W ostatnich latach powstały dwie nowe kapliczki poświęcone Świętemu Hubertowi. Nawiązują do starej, polskiej tradycji i wypełniają, moim zdaniem, lukę w zmaterializowanym odbiciu czczenia patrona myśliwych, leśników i koniarzy w regionie od wieków słynącym z łowiectwa.

 

Wykonawcą ich jest Jerzy Doniec, który obrazy olejne Jana Góralewicza ze scenami z objawienia się jelenia z krzyżem w wieńcu zgrabnie wkomponował na słupach dębczaków fantazyjnie ukształtowanych przez samą naturę.

 

Pierwsza powstała we wsi Wróblów na polu, przy polnej drodze do Szreniawy, za wiatrakiem, poświęcona w listopadzie 2003 roku przez proboszcza parafii Ciosaniec, księdza R. Króla.

 

W listopadzie 2005 roku na działce przy zakrętach w Radzyniu myśliwi Jerzy Doniec i Marian Kulus stawiają drugą kapliczkę poświęconą Świętemu Hubertowi.12 listopada 2005 ksiądz kanonik Zenon Prętki proboszcz parafii w Sławie dokonał jej poświęcenia- tym samym miejsce to stało się sacrum, nad którym pieczę z obowiązku właścicielskiego i potrzeby serca sprawuje rodzina Kulusów. Zamiarem sponsorów jest jednak by obiekty te służyły nie tylko myśliwym, „koniarzom” i leśnikom, którym święty Hubert od wieków patronuje, ale całemu społeczeństwu. W celu zabezpieczenia kapliczki w Radzyniu przed niszczycielskimi warunkami atmosferycznymi w roku ubiegłym rozpoczęto budowę zadaszenia, które zmieniło trochę jej wygląd ,ale uczyniło obiekt bardziej okazałym.

 

Kapliczka najpiękniej prezentuje się o poranku kiedy promienie wschodzącego słońca oświetlają obraz wydobywając z niego całe bogactwo barw, perspektywę i oddając charakter objawienia Świętego Huberta lub w nocy kiedy rozproszone światło ulicznej latarni i światełko lampki czyni obraz tajemniczym i pięknym.

 

 

 

Michał Kulus